تاریخ مصرف لاستیک

تعیین تاریخ مصرف بهینه لاستیک امروزه یکی از سوالات رایج مشتریان به هنگام خرید لاستیک می باشد. به طور کلی بیان میزان کارکرد بهینه لاستیک عمدتا از طریق مقدار مسافت طی شده توسط لاستیک قابل بیان می باشد که این میزان با توجه به نوع کمپانی سازنده از ۵۰۰۰۰ کیلومتر تا ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر و یا حتی کمی بیشتر متغییر می باشد.

 

 اما بیان کارکرد بهینه لاستیک از لحاظ زمانی کار پیچپده ای می باشد که وابسته به شرایط زیادی از جمله مواد بکار رفته در لاستیک,تکنولوژی ساخت و غیره می باشد. بعنوان مثال کیفیت لاستیک تحت شرایط آب و هوایی متفاوت و شرایط نگهداری متفاوت در طول زمان دستخوش تغییر می شود. در حقیقت, مطالعات زیادی نشان داده اند که ترکیبات لاستیک بعد از گذشت ۶ سال در صورتی که اصلا استفاده نشده باشد میل به خشک شدن دارند که این باعث کاهش عملکرد تایر به هنگام استفاده از آن می شود. اگرچه بیان تاریخ دقیق انقضای لاستیک کار بسیار دشواری است ولی بطور کلی باید لاستیک را حتی اگر تا به حال استفاده نشده است بعد از ۱۰ سال تعویض نمود.

 

 حال اگر ظاهر لاستیک ماشین شما در وضعیت مطلوبی به سر می برد ولی شما نسبت به تاریخ مصرف آن شک دارید کافیست تا به دیواره لاستیک مراجعه کنید و زمان تولید آن را بخوانید که اگر بیش از ۱۰ سال بود ( که معمولا غیرممکن است زیرا اکثر خودروها طی ۲ یا ۳ سال بیش از ۷۰۰۰۰ کیلومتر را طی می کنند) بهتر است که آن را تعویض نمایید در غیر اینصورت بهتر است تا با یک کارشناس جهت اطمینان مشورت نمایید.

 

لازم به یادآوری است که درج تاریخ بر روی لاستیک بعد از سال ۲۰۰۰ میلادی بصورت یک عدد چهار رقمی , بعنوان مثال ۰۵۱۱, می باشد که دو عدد سمت چپ بیانگر هفته تولید لاستیک و دو عدد راست بیانگر سال تولید می باشد که در مثال فوق تاریخ تولید هفته ۵ ام سال ۲۰۱۱ میلادی می باشد. شایان ذکر است که قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی نحوه تاریخ گذاری لاستیک بصورت یک عدد سه رقمی , بعنوان مثال ۰۵۱ بود که دو رقم سمت چپ بیانگر هفته تولید لاستیک و رقم سمت راست بیانگر سال تولید در دهه ای که لاستیک تولید میشد بود که در مثال فوق اگر تاریخ تولید در دهه ۹۰ میلادی بود زمان تولید به اینصورت بود که لاستیک در هفته ۵ ام سال ۱۹۹۱ تولید شده بود که البته این نوع تاریخ گذاری محدودیتهایی بوجود می آورد که بعد از سال ۲۰۰۰ میلادی اصلاح گردید.

اسکرول به بالا